wincenty kućma
 
  realizacje
  publikacje
   
   
  kontakt




Temat:
OŁTARZ OJCZYZNY (koncepcja)

Godło: 000139

Założenia koncepcyjne:
. Rozwiązanie podziału terenu klasztornego wynikającego z powstania nowego elementu w tej przestrzeni
. Wpisanie się w charakter i wysokość obiektów istniejących
. Wykonanie łatwo demontowanego zadaszenia.
. Wielofunkcyjność projektu - od podstawowej funkcji eucharystycznej, przez kulturotwórczy (takie jak teatr, koncert spotkania) do ogrodowej
. Spójny, nie pozostawiający wrażenia dysharmonii, odbiór całości bez zadaszenia.

W
ażne postaci za życia, mające wielki wpływ na ludzi im współczesnych, a kierujące się zasadami wiary chrześcijańskiej stają się drogowskazami i autentycznymi wzorami dla nas. Wśród nich centralną postacią jest św. Stanisław, który jest szczególnie związany ze Skałką. Następnie św. Wojciech i Jan Paweł II, św. Jadwiga i św. Kinga, św. Jacek Odrowąż i św. Andrzej Bobola, św. Kazimierz Jagiellończyk i św. Albert Chmielowski. To dziewięć wybranych postaci, które udało się wpisać w aranżację architektoniczno-rzeźbiarską. (Brano tu pod uwagę jeszcze: św. ojca Maksymiliana Kolbe, św. Stanisława Kostkę, św. Jadwigę Śląską, św. Fustynę Kowalską, św. Rafała Kalinowskiego.) Taki wstępny wybór kształtuje rodzaj ołtarza ojczyzny, którego przesłanie nadziei, iż ludzie mający wpływ na nasze życie doczesne, kierować się będą prawdami i wartościami chrześcijańskimi, wyższymi od doraźnych interesów. To dziewięć filarów duchowych, na których wspieramy naszą tożsamość. Te wartości są bezpośrednio związane trzonem naszej wiary, otrzymane jako dary sakramentalne podczas Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania, stanowią niepodważalny kręgosłup człowieczeństwa i opokę w każdym momencie życia. Ów trzon przybiera formę filaru głównego, trwałego i niezmiennego, którego proporcje zawierają się w liczbie TRZY.

Materiały proponowane w koncepcji zawierają symboliczne odwołania do brązu drzwi gnieźnieńskich, wapienia jurajskiego Skałki, szkła jako elementu współczesnego. Proponowana forma rzeźbiarska trzech sakramentów wykonana byłaby z brązu. Dziewięć filarów tworzyłaby kompozycja szkła i brązu, jako świetlistej siły boskiej i trudu człowieka. Posadzka i dojście wykonana z najbardziej związanego ze Skałką materiału - wapienia jurajskiego (posadzki przecierane, dojścia ciosane).


I. Funkcja sakralna
Na czas uroczystości o charakterze sakralnym przewidziane jest pełne wykorzystanie wszystkich elementów:
1. Wyniesienie części prezbiterialnej ołtarza na wysokość ok. 1,5 metra (zastosowanie siłowników zamontowanych na stałe pod powierzchnią)
2. Zastosowanie demontowanych schodów do komunikacji miedzy prezbiterium, a pozostałą częścią ołtarza; montaż elementów potrzebnych do uroczystości (krzyż, stół ofiarny, stół słowa, sedille i siedziska dodatkowe). Wyznaczone są umowne sektory dla uczestników.
3. Montaż elementów komunikacji i wymogów bezpieczeństwa (schody, balustrady, oświetlenie techniczne itp.)
4. Montaż specjalnego oświetlenia do przygotowanych elementów w konstrukcji filarów.
5. Zadaszenie części ołtarzowej płóciennym dachem, który napina się pomiędzy dziewięcioma filarami świętych, a filarem sakramentów. System lin napinających dach, który jest mocowany do haków na trwałe zakotwiczonych w podłożu. Siłownik zamontowany w filarze sakramentów wynosi najwyższy punk zadaszenia na wysokość ok. 12 m.

II. Funkcja kulturalna - Teatr, Koncerty, Spotkania
1. Element sceniczny podniesiony dowolnie do potrzeb (zastosowanie siłowników zamontowanych na stałe pod powierzchnią)
2. Montaż elementów komunikacji i wymogów bezpieczeństwa (schody, balustrady, oświetlenie techniczne itp.)
3. Montaż specjalnego oświetlenia scenicznego do przygotowanych elementów w konstrukcji filarów.
4. Ewentualne zadaszenie części ołtarzowej płóciennym dachem, który napina się pomiędzy dziewięcioma filarami świętych, a filarem sakramentów. System lin napinających dach, który jest mocowany do haków na trwałe zakotwiczonych w podłożu. Siłownik zamontowany w filarze sakramentów wynosić najwyższy punk zadaszenia na wysokość ok. 12 m.

III. Funkcja Ogrodowa - Dzień powszedni
Czas, w którym obiekt ten funkcjonuje najczęściej. W dzień - miejsce spacerów i galeria rzeźb; wieczorem i nocą - planowane skromne oświetlenie ogrodowe z czasowym doświetleniem filarów.

skała 1 skałka 2

skałka 3 skałka 4

skłaka 5 skałka 6

skłaka 7 skałka 8


Zespół

prof. Wincenty Kućma, artysta rzeźbiarz - kierownik zespołu
Krzysztof Kućma, projektant, absolwent krakowskiej ASP
Zbigniew Prokop, projektant, absolwent krakowskiej ASP
Robert Pigoń, projektant, absolwent krakowskiej ASP
Sławomir Biernat, rzeźbiarz, absolwent krakowskiej ASP 




 
 
© Wincenty Kućma    > creator
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie dowolnych fragmnetów strony bez zezwolenia zabronione.